Një aeroplan me 161 vetë në bord ka shpërthyer papritur në flakë.

Aeroplani amerikan kishte arritur shpejtësi të rrezikshme dhe ishte gati të dilte në pistë, kur ndodhi incidenti i rëndë.

Rreth 2.040 gallona të karburantit u përplasën anash, duke futur pjesën e djathtë të avionit në flakë.

Videoja, e regjistruar nga kamerat në aeroportin e O’Hare të Çikagos në SHBA, tregon flakë që përmbysin aeroplanin e Miami-it dhe tymi që hidhet jashtë motorit përpara se të shpërthente.

Një pjesë tjetër e filmimit tregon kamionë zjarrfikësesh që përpiqen të shuajnë flakët duke përdorur ujë.

Udhëtarët e tmerruar u hodhën jashtë avionit, duke i dhënë vetes një ulje më të butë duke rënë mbi bagazhe.

Ekspertët kanë thënë se avioni mund të ketë rënë në qoftë se incidenti do të ndodhet në ajër.

Incidenti tronditës ndodhi në tetor të vitit të kaluar, por pamjet e incidentit u shfaqën vetëm këtë javë pasi u publikuan nga kanali tv i lajmeve NBC.

Aeroplani po udhëtonte me 147 kilometra në orë në kohën e shpërthimit. Të gjithë udhëtarët u evakuuan, por disa u plagosën.

Loading...

Komente