Torte me qershi

203

Përbërësit 6 të bardha të vezës

Loading...

6 lugë sheqer pluhur
4 lugë miell
14 lugë kokos
680 gr qershi (ose një kavanoz qershi (vishnje) nga kompoti
1 puding (vanilje)
3 lugë sheqer
2 puding (vanilje)
4 lugë sheqer
750 ml qumësht
500 ml ajkë (e ëmbël, hoplla për ëmbëlsira)
100 gr çokollatë për zierje
50 gr margarinë Hapat: Perziejme te bardhat e vezes derisa te behet shkume e forte,shtojme sheqerin gradualisht duke perzier dhe en fund shtojme miellin dhe kokosin. Perzijme mire qe te gjithe perbersit dhe masen e qesim ne kallep te lyer dhe permillur me madhesi 35-45. Pjekim ne 180 grade per 15-20 minuta. Qershite-vishnjet I kullojme nga kompoti,kurse ne kompot te nxehte shtojme sheqerin dhe pluhurin e pudinges te tretur me 3-4 luge kompot te ftohet.

Nese ju pelqeu ky artikull, ju lutem beni like/Share ne butonin me siper. Faleminderit!

Loading...

Komente